EN
Menü
close

Ne aramıştınız?

Tüm web sitesi içeriğine akıllı arama bölümü ile ulaşabilirsiniz.

Arama
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Suat ÇALBIYIK Para Dergisine Açıklamalarda Bulundu

Sendikamız Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Suat ÇALBIYIK, çimento ile betonun estetik ve yenilikçi kullanımını teşvik etmek amacıyla hayata geçirdiğimiz Yapı Tasarım Yarışması’nı, 11 Nisan 2021 tarihli “Para” dergisine anlattı. Haber, yayında aşağıdaki şekilde yer aldı;

Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası’nın (ÇEİS), çimentonun estetik ve yenilikçi kullanım örneklerini görünür kılmak ve teşvik etmek amacıyla düzenlediği “Yapı Tasarım Yarışması”na başvurular tüm hızıyla devam ediyor. Bu yıl ikincisi düzenlenen yarışma, “Kentsel Alanda Yenilikçi Yaklaşımlar” teması altında projeleri 17 Mayıs 2021 tarihine kadar kabul edecek. ÇEİS Yönetim Kurulu Başkanı Suat ÇALBIYIK ile sektörün önemli gelişim alanlarından birine katkı sunan Yapı Tasarım Yarışması’nı konuştuk.

“Ortak Alanlarımıza Değer Katıyoruz”

Bu alanda bir yarışma düzenleme fikrinin, sektörün ihtiyaç ve beklentilerinin yansıması olarak doğduğunu aktaran Suat ÇALBIYIK, “ÇEİS olarak klasik sendikacılık anlayışının çok ötesinde çalışmalara imza atıyoruz. Sektörün sürdürülebilir geleceği için bugünden harekete geçmenin öneminin bilincindeyiz. Maalesef, son yıllarda çimento ve betonun artan hatalı kullanımları, kamuoyunda sektörümüze dair olumsuz bir algının oluşmasına neden oldu. Biz de hem bu algıyı değiştirmek hem de mimari camia temsilcileri ve gençlerimizi bu dönüşüme ortak etmek hedefiyle Yapı Tasarım Yarışması’nı, 2019 yılında hayata geçirdik. Daha ilk yılında büyük ilgi gören yarışmamızı, bu yıl ikinci dönemine taşıdık. Umuyorum ki, Yapı Tasarım Yarışması uzun yıllar sektörümüzün bir değeri olarak varlığını sürdürecek.

Bu yıl ‘Kentsel Alanda Yenilikçi Yaklaşımlar’ teması altında düzenlenen yarışmamız, kentin geçiş noktalarındaki tanımsız, atıl veya kullanım karakteri tam oluşmamış yapıları ve çevrelerini işlevlendirecek parlak ve yenilikçi fikirleri arıyor. Bu temayı seçme nedenimiz, ‘Kentlerdeki Atıl Alanlarımızı Beraber İşlevlendirelim’ düşüncesinden hareketle, atıl alanlardan; bekleme, buluşma, nefes alma gibi faaliyetlere imkan tanıyan verimli kamusal mekanlar yaratabilmek. Yarışmamız, sektörümüzün geleceği için önemli bir fırsat ve sektörümüz de yarışmamızı büyük bir ilgiyle sahipleniyor. Bu alanda söyleyecek sözü olan öğrencilerin ve profesyonellerin yaratıcı önerilerini heyecanla bekliyoruz” dedi.

Ödüllü Projeler Gerçeğe Dönüşüyor

ÇEİS’in öncülük ettiği tüm çalışmalarda somut sonuçlara ulaşmanın önemli bir kriter olduğunun altını çizen ÇALBIYIK, “Sendika olarak üstlendiğimiz her görevin hakkını sonuna kadar vermeye özen gösteriyoruz. Yapı Tasarım Yarışması’nda da ödüle layık görülen fikirlerin proje dosyalarıyla sınırlı kalmaması, yaşam alanlarında vatandaşlarımızla buluşması için büyük bir gayretle çalışıyoruz. Bunun en güzel örneklerinden biri, ilkini ‘Kamusal Alanda Yenilikçi Adımlar’ temasıyla gerçekleştirdiğimiz yarışmamızdır.

Pandemi gibi zorlu ve belirsiz bir süreç ile denk düşmesine rağmen, toplam 14 projenin ödüllendirildiği yarışmanın kazanan projelerini bir kitap haline getirdik. Bu kitabı sektörümüzün temsilcileri, belediyeler ve üniversiteler ile buluşturduk. Ayrıca, yarışmacılar ile yerel yönetimleri bir araya getirdiğimiz ve yarışmacıların projelerini tanıttığı 2 farklı online toplantı organize ettik. Ardından, profesyonel kategoride 3. olan “Yeşil Beton” projesini, ÇEİS’in Yeniköy’de bulunan merkez ofis bahçesine inşa ettik. İlk sene ödüle layık görülen 3 projenin daha hayata geçmesi için çeşitli kurum ve kuruluşlarla görüşmelerimizi sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

 

Yapı Tasarım Yarışması ile ilgili ayrıntılı bilgiye www.yapitasarimyarismasi.com adresinden ulaşılabiliyor.

 

Faaliyete Ait Görseller