EN
Menü
close

Ne aramıştınız?

Tüm web sitesi içeriğine akıllı arama bölümü ile ulaşabilirsiniz.

Arama
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

2019 Yılı İSG Günü Etkinliği (Sağlıklı Yaşam)

“Sağlıklı Yaşam” teması kapsamında 2019 yılı Nisan ayı içerisinde, üyemiz çimento fabrikalarında sağlıklı yaşam konusunda çeşitli etkinlikler düzenlendi. “Sağlıklı Bir Yaşam için Harekete Geç!” sloganıyla düzenlenen söz konusu etkinlikle amaçlanan, üye fabrikalarımızdaki çalışanların sağlıklı yaşama ilişkin farkındalığını artırmak ve günlük hayatta yapılabilecek küçük değişikliklerle hastalıklardan korunup sağlıklı, mutlu ve uzun bir hayat yaşamanın mümkün olduğunu anlatmaktır.

 

Etkinliklerin ilk aşaması olan “Sağlık Bilgimizi Ölçüyoruz” konulu bilgi yarışması için Sendikamızca hazırlanan afişler ve yemekhanede kullanılmak üzere bastırılan Amerikan servisler fabrikalara gönderildi. 15 Nisan 2019 haftası boyunca Amerikan serviste ve afişte yer alan QR kod ve yarışma için hazırlanan internet sayfası yardımıyla akıllı telefon ve bilgisayarlar üzerinden 20 sağlık sorusunun cevaplandı. Yarışma kapsamında fabrikalarımızdan yaklaşık 9.017 çalışan yarışmaya katıldı.

Sisteme girilen veriler çerçevesinde 22 Nisan haftasında her bir çalışanın 20 soruya verdiği doğru ya da yanlış cevapları içeren raporlar fabrikalara iletildi. Bu raporda yer alan veriler, çalışanların eğitim ihtiyaçlarının tespit edilmesine katkı sağladı. Ayrıca, raporda yer bilgiler doğrultusunda başarılı olan mavi yakalı çalışanlar kapanış etkinliğinde takdir edildi.

Sendikamız tarafından hazırlanan “ÇEİS Üyelerinde İSG İstatistikleri Araştırması” raporunda son üç yıl içerisinde hastalığa bağlı gün kayıplarını içeren bilgiler incelenmiş olup, çalışanların en çok “Kas İskelet Sitemleri Hastalıklarına” bağlı olarak gün kaybı yaşadığı görülmüştür. Bu kapsamda, etkinliklerin ikinci aşamasında sağlıklı bir yaşam için oldukça önemli bir konu olan egzersiz yapmanın önemini vurgulamak amacıyla 22 Nisan 2019 haftası itibari ile vardiyalara egzersiz yaparak başlandı.

Bu doğrultuda işbaşı yapılmadan önce basit egzersiz hareketler yapılmasıyla kasların ısındırılması, birçok eklem rahatsızlığını önleyebilecektir. Bu bağlamda, özellikle Japonya’daki işletmelerde uygulanan vardiya öncesi spor etkinliklerinin sektörümüzde de yaygınlaştırılması hedeflendi. Her vardiya öncesi, üniteler bazında, toplu olarak 2-3 dakikalık egzersizler yapılarak kasların ısıtılmasından sonra işbaşı yapıldı. Sektörümüzden gelen bilgiler doğrultusunda dışarıdan hizmet alınarak profesyonel bir sporcunun veya sporla ilgilenen çalışanların yönlendirmesiyle de etkinlik gerçekleştirildi.

Ayrıca, günlük yaşamı çoğunlukla ofiste ve oturarak geçen beyaz yakalı çalışanlar için de ofiste ergonomik çalışma şekilleri ve ofis ortamında kolaylıkla yapılabilecek basit egzersizlere ilişkin videolar izletildi. Bu kapsamda beyaz yakalı çalışanlarla ofis içerisinde egzersiz uygulaması yapıldı.

Etkinliğin son aşaması olarak 29 Nisan’da, üye fabrikalarımızdaki işyeri hekimlerimiz tarafından sağlıklı yaşam konu eğitimler verildi. Bu eğitimlerin ardından, İSG bilgi yarışmasında başarılı olan çalışanlar yönetim tarafından küçük hediyelerle ödüllendirildi. Etkinliklerin kapanışı Genel Müdürler/Fabrika Müdürleri tarafından sağlıklı yaşamın önemini vurgulayan konuşmalar yapıldı.

Oldukça yoğun ilgi gösterilen yarışma ve egzersiz etkinliğinde çalışanlar hem eğlenerek öğrendi hem de egzersiz yaparak çalışmaya kaslarını ısındırarak başladı. Çalışanların gerçekleştirilen etkinliklere aktif katılımı ve konuyu sahiplenmeleri memnuniyet verici olup, aynı zamanda etkinliklerin amacına ulaştığının da önemli bir göstergesi oldu.

Faaliyete Ait Görseller