EN
Menü
close

Ne aramıştınız?

Tüm web sitesi içeriğine akıllı arama bölümü ile ulaşabilirsiniz.

Arama
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

2018 Yılı ISG Günü Etkinliği (ISG Bilgi Yarışması)

“İSG Bilgi Yarışması” teması kapsamında 2018 yılı Nisan ayı içerisinde, üyemiz çimento fabrikalarının çalışanları arasında İSG konulu bilgi yarışması düzenlendi. “Bilgimle Güvendeyim” sloganıyla düzenlenen etkinlikle amaçlanan, üye fabrikalarımızdaki çalışanların İSG farkındalığını artırmak ve fabrikalar arası iletişimin güçlendirilmesidir.

 

Etkinliklerin ilk aşaması olan fabrika elemelerinde Sendikamızca hazırlanan afişler ve yemekhanede kullanılmak üzere bastırılan Amerikan servisler fabrikalara gönderildi. 03 – 04 – 05 Nisan tarihlerinde Amerikan serviste ve afişte yer alan QR kodların yardımıyla akıllı telefon ve bilgisayarlar üzerinden 20 İSG sorusunun cevaplanması ile yarışma başlamış olup, üye fabrikalarımızdan yaklaşık 4000 çalışan yarışmaya katıldı. Yarışmanın ilk aşaması sonrasında fabrikalara iletilen başarı sıralamalarına göre sorulara en fazla doğru cevap veren 3 mavi yakalı çalışan ile oluşturulan takımlara özel belirledikleri takım isimleri ve sloganları, fabrikalar tarafından bölgesel elemelere katılmak üzere bildirildi.

Bölgesel elemeler, 17, 18 ve 19 Nisan 2018 tarihlerinde Ankara, Elazığ, İstanbul ve İzmir’de toplamda 50 fabrikanın takımlarının katılımları ile 30 soru manuel ve 10 soru kullanılan yazılım üzerinden olmak üzere ekrana yansıtılan İSG soruları yanıtlanarak gerçekleştirildi.

4 ildeki yarışmalarda ilk 2 sırada yer alan takımlar 27 Nisan 2018 tarihinde Kocaeli/Darıca’da bulunan Çimento Sektörü İSG Eğitim Merkezi’nde ulusal finale katıldılar. Ulusal finalin ilk aşaması olan çeyrek finalde 8 takım kura çekimi ile 4’lü gruplar oluşturarak yarıştılar. Çeyrek final sonrasında karşılaşmaların galibi olan 4 takım öncelikle yarı final sonrasında ise 3.’lük ve 4.’lük için karşılaştılar. Söz konusu aşamaları başarı ile tamamlayan 2 takım final yarışında karşılaşmalarını tamamladı. Bu kapsamda yaklaşık 4000 kişinin katıldığı yarışta 49 fabrikanın takımlarını geride bırakarak birinciliği Limak Batı Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş. Balıkesir Çimento Fabrikasının “Lim10” isimli takımı elde etti. Ayrıca, yarışmada 3.’lüğü Bolu Çimento Sanayi A.Ş. Fabrikasının “İSG’nin Kalbi Bolu” isimli takımı ve 2.’liği Votorantim Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş. Samsun Çimento Fabrikasının “Karadeniz Fırtınası” isimli takımı elde etti.

Ulusal finale katılan tüm çalışanlara ilk yardım kutuları ile madalyalar ve ayrıca ilk 3 sırada yer alan takımların çalışanlarına ise çeşitli hediyeler verilmiştir.

Sendikamız tarafından sektörümüzde bir ilke daha imza atarak Türkiye çapında İSG temasıyla bilgi yarışması düzenlenmiştir. Oldukça yoğun ilgi gösterilen yarışmada mavi yakalı çalışanlar hem eğlendi hem de tatlı bir yarışma heyecanı ile öğrendi. Yarışmanın tüm aşamalarında yakalanan takım ruhu ve sinerji ile çalışanların iş sağlığı ve güvenliği farkındalığının artmasına önemli bir katkı sağlandığını görmek, etkinliğin amacına ulaştığının önemli bir göstergesi oldu. Çimento Sektörü İSG Bilgi Yarışması’nın ulusal finali Sendikamızın youtube hesabında da canlı olarak yayınlanmış olup, https://www.youtube.com/channel/UCR3qigH0D8BavbIQyPAafxQ adresinden ulusal finalin izlenebilmesi mümkündür.

Faaliyete Ait Görseller