EN
Menü
close

Ne aramıştınız?

Tüm web sitesi içeriğine akıllı arama bölümü ile ulaşabilirsiniz.

Arama
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

2016 Yılı ISG Günü Etkinliği (Davranış Odaklı İş Sağlığı ve Güvenliği Oditi)

Odit, İSG birimi tarafından hazırlanan plana göre çalışanlarla iş sağlığı ve güvenliği teması yapılarak, çalışanların olumlu ve olumsuz davranışlarının, tertip düzen alışkanlıklarının, prosedür ve talimatlara uyumları ile İSG bilinçlerinin gözlemlenerek güvenli davranışlar sergilemeleri yönünde motive edilmesi ve bu alandaki güçlü ve zayıf yönlerine yönelik geri bildirim verilmesi için kullanılan bir yöntemdir.

 

“Güvenli Davran, Güvenli Yaşa” sloganıyla gerçekleştirdiğimiz etkinliklerde, ÇEİS Üyesi çimento fabrikalarında 28 Nisan 2016 tarihinde yönetim ekiplerinin katılımlarıyla, davranış odaklı İSG oditleri yapılarak, iş kazalarının en önemli nedenleri arasında yer alan çalışanların güvensiz davranışlarına odaklanıldı.

Sektörel düzeyde gerçekleştirdiğimiz 2016 yılı Çimento Sektörü Dünya İSG Günü Etkinlikleri kapsamında, 28 Nisan günü, ÇEİS Üyesi çimento fabrikalarındaki farklı bölümlerin yöneticilerinden oluşan ekipler sahaya çıkarak, çalışanlarla iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin davranış odaklı oditler gerçekleştirdi.

Sendikamız üyesi çimento fabrikalarının %91’inde 28 Nisan tarihinde davranış odaklı İSG oditleri gerçekleştirdi. Oditlere, genel müdür, fabrika müdürü, üretim müdürü/mühendisi, bakım müdürü/mühendisi, insan kaynakları yöneticisi gibi çok çeşitli seviye ve unvandan kişiler katılmış olup, tüm ünitelerdeki çalışanlarla görüşülmüştür.

Gerçekleştirilen oditlerde 544 kişi ile iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin görüşme yapılarak, çalışanların olumlu ve gelişime açık yönlerine ilişkin geri bildirim yapılmıştır. Oditlerin toplam süresi ise 14.281 dakika yani yaklaşık 238 saat olmuştur. Oditler 415 kadrolu çalışan ve 129 alt işveren çalışanı ile gerçekleştirilerek, her iki çalışan grubunda kişi başı ortalama 26 dakika davranış odaklı İSG oditi gerçekleştirildi. Davranış odaklı İSG oditlerinin tamamı 28 Nisan 2016 tarihinde yapılarak Çimento Sektöründe aynı anda tüm fabrikalarda ortalama 4,86 saat iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin çalışanlarla görüşmeler yapılmıştır.

Yapılan oditlerde sektörümüzdeki çalışanların görev-yetki-sorumluluk ve kaza-acil durum yönetimi bilincinin yüksek olduğu gözlemlendi. Her kademeden çalışanın katılım gösterdiği oditlerde fabrika çalışanlarıyla samimi konuşmalar yapılarak iş sağlığı ve güvenliği farklı bir boyut ile ele alınmıştır.

Faaliyete Ait Görseller