EN
Menü
close

Ne aramıştınız?

Tüm web sitesi içeriğine akıllı arama bölümü ile ulaşabilirsiniz.

Arama
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

2014 Yılı ISG Günü Etkinliği (EKED Sistemi)

“Etiketleme-Kilitleme-Emniyete Alma-Deneme (EKED) Sistemi” teması kapsamında Üyemiz Fabrikalarda, Nisan ayı içerisinde, tüm yönetim kadrolarının iştirak ettiği oditler (davranış odaklı saha denetimleri) gerçekleştirilmiştir. ÇEİS İSG Komitesi tarafından geliştirilen “EKED Sistemi Konulu Odit İçin Kontrol Listesi” kullanılarak yapılan oditlerin sonuçları  (EKED Sistemine ilişkin fabrikanın güçlü ve gelişime açık yönleri, yapılan odit sayısı, görüşülen çalışan sayısı vb.) geri bildirim alınan formlara verilen cevaplar ışığında değerlendirilerek, bir rapor hazırlanmıştır.

 

Söz konusu rapora göre, Üye Fabrikalarımızın hemen hemen tamamında yazılı bir EKED prosedürünün oluşturulduğu, çalışanlarının emniyet kilitlerine sahip olduğu ve çalışma esnasında EKED yapılırken merkezi kumandaya bilgi verildiği görülmüştür.

Yine geri bildirim alınan Üye Fabrikalarımızın neredeyse tamamında, çalışanların EKED konusunda eğitim aldıkları ve Etiketleme-Kilitleme-Emniyete Alma durumlarının anlamlarını bildikleri tespit edilmiş olup, enerji kesme-verme işlerinde elektrikçi ile çalışacak kişi veya grup yetkilisinin bir araya geldiği ve söz konusu işlerin prosedüre uygun yerden yapıldığı görülmüştür.

Kilitler ve etiketlerin birlikte kullanımı, vardiya değişimlerinde EKED yenilemelerinin yapılması ve anahtarın kaybedildiği durumlarda kilit kesme prosedürünün varlığı yüzdelerinin ortalama seyirde oluşu dikkat çekmiş, gerekli iyileştirmelerin yapılabilmesi kapsamında çalışmalara başlanmıştır.

“Kendi Güvenliğini Kendin Al, Kendini Başkasına Emanet Etme” sloganıyla gerçekleştirilen etkinliklere ilişkin mesajlara ve etkinliklerden derlenene videolara aşağıdaki bağlantılardan ulaşılabilmektedir.

Faaliyete Ait Görseller