EN
Menü
close

Ne aramıştınız?

Tüm web sitesi içeriğine akıllı arama bölümü ile ulaşabilirsiniz.

Arama
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

ÇEİS Ohsas 18001 Projesi

Türk Çimento Sektörü, Avrupa’nın en büyük çimento üreticisi olarak yakaladığı başarıyı, iş sağlığı ve güvenliğinde de gösterebilmek için özellikle 2000’li yılların başından itibaren bu alanda çok ciddi faaliyetler yürütmektedir. ÇEİS Yönetim Kurulunun “Sıfır İş Kazası” vizyonu ekseninde yürütülen bu faaliyetler, 2003 – 2005 yılları arasında gerçekleştirilen “ÇEİS OHSAS 18001 Projesi” ile başlamış ve bu uzun soluklu süreçte birçok toplantı ve eğitim organize edilmiş, yayınlar hazırlanmıştır.

 

Bu süreçte üyemiz tüm çimento fabrikaları Sendikamızın organizasyonunda OHSAS 18001 Standardına uygun bir İSG yönetim sistemi kurmuş ve British Standards Institution (BSI) tarafından yapılan denetimler çerçevesinde belgelendirilmişlerdir. Bu belgelendirme süreci aslında, çimento sektöründe İSG alanındaki paradigma değişimini başlatmıştır. İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili konuların kurumsal bir bakış açısı ve yönetim sistemi ile yürütülmeye başlanması, çimento sektörünün “güvenlik kültürü”nün gelişimine önemli katkı sağlamıştır.

Ayrıca, bir sektörün tamamını kapsaması açısından dünyada bir ilk olan “OHSAS 18001 Projesi” sonrasında ÇEİS, o dönemki adıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 2005 yılında düzenlenen IV. Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Bölgesel Konferansı’nda verilen “Örnek İşveren” ödülüne layık görülmüş tek işveren sendikası olmanın ayrıcalığını yaşamaktadır.