EN
Menü
close

Ne aramıştınız?

Tüm web sitesi içeriğine akıllı arama bölümü ile ulaşabilirsiniz.

Arama
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Çimento Sektöründe Sağlık Gözetimi Projesi

Çimento sektöründe büyük öneme sahip “İş Sağlığı” konusunda geliştirilen “Çimento Sektörü Sağlık Gözetimi Projesi” çalışmaları kapsamında, pilot fabrikalarda saha ve ortam gözetimi verileri ile işyeri sağlık birimi kayıtları incelenerek, mevcut durumda yürütülen sağlık gözetimi uygulamaları değerlendirildi ve risk altındaki çalışanları temsil eden gruplarla odak grup görüşmeleri yapıldı.

 

Pilot fabrikalarda gerçekleştirilen incelemeler sonrası çimento sektörünü yakından ilgilendiren mesleki sağlık risklerine ilişkin 6 rehberlerin taslakları oluşturuldu. Bu kapsamda, işyeri hekimlerine yönelik olarak 29 – 30 Kasım 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilen eğitim ile rehberlere ilişkin ayrıntılar ve teorik bilgiler işyeri hekimleri ile paylaşılarak müzakere edildi. 20 – 21 Aralık 2018 tarihlerinde gerçekleştirilen eğitimde üye fabrikalarımızda iş sağlığı ve meslek hastalıkları özelinde yaşanan ya da yaşanabilecek birçok probleme ilişkin detaylı açıklama ve çözüm önerileri örnek olaylar üzerinden aktarıldı. 13 – 14 Şubat 2019 tarihlerinde ise diğer sağlık personeli ve İSG yöneticileri için fabrikalarda dikkat edilmesi gereken sağlık gözetimi konuları ile rehberlere ilişkin bilgiler paylaşıldı. Ayrıca, 15 Mart 2019 tarihinde üst düzey yöneticiler ve insan kaynakları yöneticilerine yönelik bir eğitim düzenlendi. Söz konusu eğitimde işyeri sağlık biriminin yönetimi, organizasyondaki yeri, sağlık riskinin değerlendirilmesi ve sağlık gözetiminin yapılandırılması, sağlık hizmetlerinin yeterlilik ve etkinliği ile dışarıdan hizmet alınmasında dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgi aktarıldı.

Proje kapsamında hazırlanan sektörel mesleki sağlık risklerine ilişkin rehberlerin yanı sıra, çalışanlar için eğitim notları ve işyeri hekimlerine yönelik eğitim sunumları da oluşturularak üye fabrikalarımızın kullanımına sunulmuştur.

Faaliyete Ait Görseller