EN
Menü
close

Ne aramıştınız?

Tüm web sitesi içeriğine akıllı arama bölümü ile ulaşabilirsiniz.

Arama
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

2015 Yılı ISG Günü Etkinliği (Acil Durum Yönetimi)

İşyerinde meydana gelebilecek yangın, patlama, iş kazası, doğal afet gibi acil müdahale, mücadele, ilkyardım veya tahliye gerektiren olaylar acil durum olarak nitelendirilmektedir. Doğal afet gibi önlenemeyecek acil durumların yanı sıra yangın, patlama gibi gerekli çalışmaların yapılmasıyla önlenebilecek acil durumlar da vardır.

 

Acil Durum Yönetimi teması kapsamında bir ilke imza atılarak 28 Nisan 2015 tarihinde öğle saatlerinde, konuya dikkat çekmek ve acil durumdaki hareket tarzımızı daha da geliştirebilmek amacıyla çimento sektöründeki Sendikamız Üyesi Çimento Fabrikalarında aynı anda acil durum tatbikatları düzenlenmiştir.

Tatbikatlarda kullanılmak üzere, ÇEİS İSG Komitesi’nin katkılarıyla hazırlanan senaryo ile tüm üye fabrikalarımız aynı uygulamayı gerçekleştirmiştir. Bununla birlikte konuya ilişkin farkındalığın artırılması amacıyla hazırlanan ve “Acil Durumlara Hazır Ol” mesajının yer aldığı etiketler de çalışanların baretlerine yapıştırılması amacıyla Üye Fabrikalarımızla paylaşılmıştır.

Sendikamız üyesi 54 çimento fabrikası ve öğütme-paketleme tesisinin 51’inde yani %94’ünde 28 Nisan 2015 tarihinde işyerlerinde acil durum tatbikatı düzenlenmiştir.

28 Nisan 2015 tarihinde, 44 Üye fabrikamızın acil durum tatbikatını 13.00 – 15.00 saatleri arasında düzenlediği, 7 fabrikanın ise 13.00’den önce ya da 15.00’den sonra gerçekleştirdiği görülmüştür. Bu durum ise, ÇEİS Üyesi Çimento Fabrikalarının %86’sının hemen hemen aynı anda acil durum tatbikatları gerçekleştirerek iş sağlığı ve güvenliğinde gösterdiği uygulama birliğini, bu etkinliğe de yansıttığını ortaya koymakta olup, sektörün adeta “tek vücut” olduğunu göstermektedir.

Tatbikat anında üye fabrikalarımızdaki vardiyalardaki toplam çalışan sayısı 9.379 olup, 6.652 kişi tatbikata katılmıştır. Bu kapsamda, işyerinde, tatbikatın yapıldığı vardiyada bulunan çalışanların %71’nin tatbikata katıldığı görülmektedir. Tatbikata genel müdürden işçilere kadar her seviyeden çalışanın katılmış olması yapılan çalışmaya ilişkin farkındalık yaratıldığını göstermektedir.

Tatbikat esnasında fabrikada bulunan alt işveren, yüklenici ve ziyaretçilerin de tatbikata katıldıkları tespit edilmiştir. Bu ise, işyerlerine gelen herkese işyeri acil durum planı hakkında bilgi verilmesinin ne kadar önemli bir konu olduğunu ortaya koymaktadır.

Ayrıca düzenlenen bu etkinlik, 18 Haziran 2013 tarih ve 28681 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “İşyerlerinde Acil Durumlar Hakkında Yönetmelik”in “Tatbikat” başlıklı 13. maddesinde belirtilen “yılda en az bir defa tatbikat yapılması” şeklindeki yasal zorunluluğun da ÇEİS üyesi çimento fabrikalarında yerine getirilmesini sağlamıştır.

Söz konusu etkinlik çerçevesinde üye fabrikalarımızda gerçekleştirilen acil durum tatbikatlarına ilişkin videolara aşağıdaki bağlantıdan ulaşılabilmesi mümkündür.

Faaliyete Ait Görseller