EN
Menü
close

Ne aramıştınız?

Tüm web sitesi içeriğine akıllı arama bölümü ile ulaşabilirsiniz.

Arama
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

CEMENTTEST

Türkiye Çimento Sektöründe Mesleki Sınav ve Belgelendirme Sisteminin Geliştirilmesi (CemenTTest) Projesi Şubat 2016 – Temmuz 2017 döneminde yürütülmüştür.

 

CemenTTest Projesi ile; çok tehlikeli işler sınıfında yer alan çimento sektörünün, çimento üretimiyle ilgili iş piyasası ihtiyaçlarına ve mevzuata uygun mesleki yeterlilik belgeli, yetkin ve donanımlı personelin istihdamını sağlayarak sürdürülebilir kalkınmaya destek olmak amaçlanmıştır. Bu genel hedef temelinde CemenTTest Projesi’nin başarmayı amaçladığı özel hedefler; çimento sektöründe özel 3 ulusal meslek standardı (UMS) ve 3 ulusal yeterlilik (UY) hazırlamak, ÇEİS Sınav ve Belgelendirme Merkezi (ÇESBEM)’in sınav ve belgelendirme süreçleri ile kurumsal prosedürlerini, mevzuatına uygun olarak yapılandırarak 3 UY üzerinden Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından akredite olmasını ve Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından yetkilendirilmesini sağlamak olmuştur.

Proje Sonuçları

  • 3 meslekte Resmi Gazete’de yayınlanmış ve MYK tarafından onaylanmış UMS’ler.
  • 3 meslekte MYK tarafından onaylanmış UY’ler.
  • 3 meslekte oluşturulmuş SSB, sınav prosedürleri ve araçları.
  • İdari ve mali yönetim yapısı tanımlanmış, gerekli insan kaynağı ve altyapı olanakları ile kuruluş ve akreditasyon prosedürleri tamamlanmış ve hizmet kapasitesi geliştirilmiş, kalite güvencesi sağlanmış ÇESBEM.
  • Çimento sektöründe temel kariyer bilgileri ile sınav ve belgelendirmeye dair bilgilere hayat boyu öğrenme temelinde erişim çimento sektöründe temel kariyer bilgileri ile sınav ve belgelendirmeye dair bilgilere hayat boyu öğrenme temelinde erişim.
  • 3 meslekte oluşturulmuş ve alanda eğitilmiş değerlendiriciler, soru hazırlayıcılar, gözetmenler ile ÇESBEM Personeli ve komisyonlarının üyeleri.
  • Yeterlilikleri pilot uygulamalarla değerlendirilmiş 30 meslek elemanı.