EN
Menü
close

Ne aramıştınız?

Tüm web sitesi içeriğine akıllı arama bölümü ile ulaşabilirsiniz.

Arama
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Yusuf Cavit BORÇBAKAN

Lise öğrenimini Bursa Erkek Lisesinde tamamlamıştır. 1938 yılında Sümerbank’tan burslu olarak İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Yüksek Mühendisliği Bölümü’nden 1943 yılında mezun olmuştur. Çimento sektöründeki çalışma hayatına Alpullu Şeker Fabrikası ve Sivas Çimento Fabrikası’nda staj yaptığı dönemde başlamıştır.

Öğrenimini tamamladıktan sonra, 1943 yılında Sümerbank Sivas Çimento Fabrikası’na İşletme Mühendisi olarak atanan BORÇBAKAN, 2. Dünya Savaşı yıllarını silâh altında geçirdikten sonra, tekrar Sümerbank Sivas Çimento Fabrikası’nda göreve başlamış ve 1948 yılı başında İşletme Şefliğine getirilmiştir. 1950 yılında bir yıl süreyle Almanya’da staj yapan BORÇBAKAN, çimento teknolojisi konusunda bilgilerini ilerletmek fırsatını elde etmiş ve döndükten bir süre sonra Sivas Çimento Fabrikası İşletmeler Müdürlüğü görevini üstlenmiştir. 01.06.1953 tarihinde kendi arzusu ile görevinden ayrılarak, aynı tarihte İzmir Çimento Fabrikası Teknik Müdür Muavini olmuştur. 1953 yılı sonunda yeni kurulmakta olan Türkiye Çimento Sanayii T.A.Ş.’de İşletmeler Müdürü olarak göreve çağrılmış, 05.05.1954 tarihinde ise Teknik Genel Müdür Muavinliğine getirilmiştir. 18.01.1960-11.03.1961 tarihleri arasında Türkiye Şeker Fabrikaları T.A.Ş.’de Teknik Müşavir olarak görev yapmış, ardından Yüksek Murakabe Heyeti Uzmanlığına tayin edilmiştir. 01.02.1963 tarihinde Türkiye Çimento Sanayii T.A.Ş. Genel Müdürlüğüne atanmıştır.

Genel Müdürlük görevine başladığı andan itibaren, o günlerde çimento fabrikalarının %35 oranındaki malzemesinin Türkiye’de yapılabileceğini savunan, resmi ve özel sektör imalatçılarını ikna eden Cavit BORÇBAKAN, ilgili sektörlerle yakın işbirliğini temin ederek düşüncelerini uygulamaya koymuş ve 1967 yılında bu nispetin %80’e yükselmesinde büyük katkıları olmuştur. Yusuf Cavit BORÇBAKAN Türkiye Çimento Sanayii T.A.Ş. Genel Müdürlüğüne atanırken 07.06.1967 tarihinde görevinden kendi isteği ile ayrılmıştır. Türkiye Çimento Sanayii T.A.Ş. Genel Müdürlüğü’nden ayrıldıktan sonra, Akçimento Ticaret A.Ş.’nin kurucuları arasında yer almış, Genel Müdür ve İdare Meclisi Üyesi olarak Akçimento’nun kısa sürede işletmeye alınmasında ve kapasitesinin 1 milyon tona daha sonra da 1,5 milyon tona çıkarılmasında büyük hizmetler vermiştir. Ayrıca, Türkiye’de ilk kez tek ünitede yılda 1 milyon ton çimento üretecek bir fabrikanın kurulması fikrini ele almış ve bu amacı gerçekleştirmek için Mersindeki Çimsa Çimento Fabrikası’nı Murahhas Aza olarak organize etmiştir. Yusuf Cavit BORÇBAKAN, 01 Mayıs 1975 tarihinde vefat etmiştir.