EN
Menü
close

Ne aramıştınız?

Tüm web sitesi içeriğine akıllı arama bölümü ile ulaşabilirsiniz.

Arama
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Mehmet ŞAHİN

1972 yılında Ankara Atatürk Lisesi’ni bitirmiş ve aynı yıl başladığı Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Fizik Bölümü’nden 1978 yılında mezun olmuştur. Yüksek mühendislik çalışmasını “X Işınları Difraksiyonu” konusunda tamamlayarak, 1980 yılında Fizik Yüksek Mühendisi unvanını almıştır.

1979 yılında Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) AR-GE Laboratuvarları’nın kuruluşunda görev almış ve aynı yerde Araştırma Uzmanı olarak 6 yıl süreyle çalışmıştır. 1985 yılında Çimsa Mersin Çimento Fabrikası’nda Vardiya Mühendisi olarak işe başlamış ve sırasıyla Proses Kontrol Şefliği, AR-GE Müdürlüğü, Kayseri ve Eskişehir Fabrika Müdürlüğü görevlerinde bulunmuştur. Sabancı Grubu’nda 2013 yılında emekli olmuş ve 2015 yılında Aybars Makina Sanayi ve Ticaret Ltd. Şirketi’nde Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili görevine getirilmiştir. Çimento sektöründeki 36 yıllık kariyeri boyunca Cembureau Avrupa Çimento Birliği üyeliği ve Avrupa Standartlar Kuruluşu Türkiye Delegeliği ve TÇMB Teknik Komite üyeliği görevlerinde bulunmuştur.

Çimsa’da Beyaz Çimento Fabrikası’nın kurulması ve Türkiye’de ilk kez %85 beyazlıkta çimento üretilmesi çalışmalarına önemli katkılarda bulunmuştur. Ayrıca, Türkye’de ilk ve tek olan Kalsiyum Alüminatlı Çimento Fabrikası’nın Arge ve kuruluş çalışmalarında görev almıştır. 2005 yılında Çimsa Kayseri Çimento Fabrikası’nın Kurucu Müdürü olarak kısa sürede devreye alınmasında ve Türkiye’nin en verimli fabrikalarında biri haline gelmesinde önemli pay sahibi olmuştur. 2010 yılında başladığı Eskişehir Çimento Fabrikası’nın hızlı büyüme ile gelen altyapı sorunlarını çözümlemiş ve Türkiye’de ilk kez %30 oranında atık yakabilen atık hazırlama ve yakma tesisin kurulmasında görev almıştır. Mehmet ŞAHİN’in özellikle çimento sektörüne ilişkin yayınlanmış birçok çalışması bulunmaktadır.