EN
Menü
close

Ne aramıştınız?

Tüm web sitesi içeriğine akıllı arama bölümü ile ulaşabilirsiniz.

Arama
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

İsmail YEŞİLYURT

Yozgat Lisesi’ni müteakiben 1948  yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur. Edirne Sınır Tugay Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nde hakim olarak görev yaptıktan sonra, Ankara Barosu’nda 776 sicil numarasıyla serbest avukatlığa başlamıştır.

1964-1973 yılları arasında Yozgat Senatörü olarak Parlamento’da görev almıştır. 1136 sayılı Avukatlık Yasası’nın hazırlanmasında önemli rol üstlenmiştir. Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu ve Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası’nda Yönetim Kurulu Üyeliklerinde bulunmuştur. Baştaş Çimento Fabrikası’nın kurucularından olup, buranın yedi yılı aşkın süre ile Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı sürdürmüştür. Altmış yılı aşkın meslek hayatı boyunca birçok stajyer avukat yetiştirmiştir.

2003 yılında memleketi olan Şefaatli İlçesi’nde 18 derslikli İsmail Yeşilyurt Çok Programlı Lisesi’ni yaptırarak Milli Eğitim’e bağışlamıştır. Halen yüzlerce öğrenci bu okulda eğitim almakta ve geleceğe hazırlanmaktadır. Av. İsmail YEŞİLYURT; avukatlık mesleğine başladığı günden beri sayısız ceza ve hukuk davalarını üstlenmiş olup, halen oğlu Av. İhsan YEŞİLYURT ve torunu Av. Özlem YEŞİLYURT ile birlikte kurucusu olduğu Yeşilyurt Avukatlık Bürosu’nda aktif olarak avukatlık mesleğini icra etmektedir.