EN
Menü
close

Ne aramıştınız?

Tüm web sitesi içeriğine akıllı arama bölümü ile ulaşabilirsiniz.

Arama
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Erdoğan M. AKDAĞ

İlk ve orta öğrenimini aynı şehirde tamamlamış, yüksek öğrenimi için Almanya’ya gitmiş ve Braunschweig Teknik Üniversitesi’nde Makine Yüksek Mühendisliği Fakültesi’ni bitirmiştir.

Eğitimini tamamladığı Üniversite’de 1963-1965 yılları arasında öğretim görevlisi olarak çalışmış, Institut für Verbrennungsmaschinen und Kolbenmotoren’da teknik bilimsel asistanlık yaptıktan sonra, ihtisas yapmak üzere ABD’de Massasachusetts Institute of Technology M.I.T’ye gitmiştir. Otomarsan’da Direktörlük (1967-1969), Has Holding’te Genel Koordinatörlük (1969-1971), Almanya’da Genel Müdürlük (1971-1973) görevlerinde bulunmuştur. Türkiye’ye dönen AKDAĞ, 1973 yılında Türkiye ekonomisine 19 şirket ve 15 fabrikayla hizmet veren Yibitaş Holding’i Türkiye’nin güçlü şirketleri arasına sokmayı başarmıştır. 27 yıl süreyle Holding’e bağlı tüm şirketlerin kurucusu ve İdare Meclisi Başkanlığı’nı yapmıştır.

Çimento sektörüne, 1977 yılında Yozgat Çimento Fabrikası’nı hizmete sokmakla başlamış ve ardından Yibitaş Kraft Torba A.Ş.’yi kurmuştur. 1991 yılında Ankara-Hasanoğlan Çimento Öğütme ve Paketleme Tesisi’ni kurmuş, Özelleştirme İdaresi’nden 1992 yılında Çorum ve Sivas fabrikalarını satın alarak Yibitaş Holding bünyesine katmıştır. 1993 yılında Nevşehir Çimento Öğütme ve Paketleme Tesisi ile 1995 yılında Samsun Çimento Öğütmeyi inşa ederek üç klinker fabrikası ve üç öğütme tesisi ile Yibitaş’ı 2.5 milyon ton çimento kapasiteye ulaştırmıştır. 1986 yılında başladığı Hazır Beton ve Agrega tesislerinde de 13 adet Hazır Beton ve 2 adet Agrega tesisi kurmuştur. 1973-2000 yılları arasında, tüm bu şirketlerin Yönetim Kurulu Başkanlığını yapan AKDAĞ, 2000 yılından itibaren Yönetim Kurulu Üyeliği yapmaktadır. Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği, CEMBUREAU (Avrupa Çimento Birliği) Yönetim Kurulu Üyeliği, Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanlığı, Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler, Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı TOSYÖV Kurucusu ve Yönetim Kurulu üyeliği görevlerinde bulunmuştur.

YİBİTAŞ’ı Alman, Fransız ve Danimarkalı firmalarla Türkiye’deki (Joint-Venture)’lar ile öncü bir uluslararası şirketler topluluğuna dönüştürmüştür. Yurtiçi ve yurtdışı basınında yayımlanmış çok sayıda makalesi bulunmaktadır. 2000 yılında Erciyes Üniversitesi, 2007 yılında Bozok Üniversitesi tarafından Fahri Doktora unvanı verilen AKDAĞ, 7 yıl boyunca Bozok Üniversitesi Fen – Edebiyat Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak ders vermiştir. Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi tarafından “Onursal Başkanlık” verilmiştir. Almanca ve İngilizce bilmektedir. İki çocuk babasıdır.