EN
Menü
close

Ne aramıştınız?

Tüm web sitesi içeriğine akıllı arama bölümü ile ulaşabilirsiniz.

Arama
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Yasemin AÇIK Yönetim Kurulu Üyesi

Seza Çimento’yu kurarak Doğu Anadolu Bölgesi’ne Cumhuriyet tarihindeki en büyük özel sektör yatırımını yapan Prof. Dr. Yasemin AÇIK, Elazığ’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini aynı şehirde tamamladı. Lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi’nde, doktora eğitimini ise akademik görevini yürüttüğü Fırat Üniversitesi’nde tamamladı. 1999 yılında doçent, 2005 yılında profesör unvanı alan AÇIK, 1997 yılında İngiltere’de Nottingham Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı ve Epidemioloji Bölümü’nde çalıştı.

Akademi ve iş hayatı boyunca sivil toplum örgütlerinde görev almaya büyük önem veren ve bu kapsamda onlarca sivil toplum kuruluşunda yöneticilik görevi yapan Prof. Dr. Yasemin AÇIK, 2008 yılında kadın girişimci sayısını artırmak ve kadınların toplumdaki yerinin iyileştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla Elazığ İş Kadınları Derneği’ni (ELİKAD) kurdu. AÇIK, halen ELİKAD başta olmak üzere çok sayıda STK’daki aktif görevine devam etmektedir.

Ekonomi dergisi Fast Company tarafından hazırlanan Türkiye’nin 100 kadın girişimcisi listesinde 7’nci sırada yer alan Yasemin AÇIK, iş dünyasının önde gelen dergilerinden olan Fortune Dergisi tarafından yayımlanan “Türkiye’nin En Güçlü 50 İş Kadını” listesinde de dört yıl arka arkaya yer aldı. 2018 yılında Dünya Gazetesi tarafından “Türkiye’ye İlham Veren 48 Kadın” arasında gösterilen Prof. Dr. Yasemin AÇIK, 2021 yılında Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen “Türkiye’nin Kadın Liderleri” Ödül Töreni’nde ise “Anadolu’dan Yükselen Kadın Ödülü”ne layık görüldü.

Evli ve iki çocuk sahibi olan Prof. Dr. Yasemin AÇIK, iyi derecede İngilizce bilmektedir.