Sançim Bilecik Çimento Madencilik Beton San. Tic. A.Ş.

Taşçılar Köyü 2651 Parsel Pafta No:2, BİLECİK
Telefon : 0 228 444 7626
Faks : 0 228 243 4208
İnternet Sitesi : www.sancim.com.tr
ePosta : info@sancim.com.tr

Sançim Çimento Fabrikası %100 Aşkale Çimento Sanayi T.A.Ş. iştirakidir. Türkiye'nin ikinci 500  sanayi kuruluşu içinde yer almaktadır. Fabrika Bilecik Merkez ilçesine bağlı Taşçılar Köyü mevkiinde kurulmuş, ilk çimento üretimi ve satışını 2010 yılında gerçekleştirmiştir. Yıllık 1,15 milyon ton klinker, 2 milyon ton çimento üretimi kapasitesi bulunmaktadır. Fabrikada CEM I 42,5 R, CEM II/A-M(P-L) 42,5 R, CEM IV/B-P 32,5 R ile sülfata dayanıklı CEM I 42,5 R-SR5 üretilmektedir. Ayrıca Bilecik ve Bursa'da dört hazır beton tesisi ile "Sançim Beton" markası ile farklı lokasyonlardaki hazır beton müşterilerinin taleplerini karşılamaktadır. Bölgesinde ve global pazarda güvenilen ve en çok tercih edilen bir marka olmak vizyonu ile üretime başlayan Sançim, kaliteli hizmet anlayışı ve çözüm ortaklığı yapısı ile müşterilerine, sağladığı gelişim olanakları ile çalışanlarına, doğadan aldıklarını ülke ekonomisine geri vererek ekonomiye, yasal ve etik değerlere bağlılığı ile topluma, gelişen teknolojiyi ve küresel pazarları takip ederek kendine değer yaratmayı misyon edinmiştir.

Fabrikanın sahip olduğu ekipmanlar: Fabrika ana hammaddeleri olan kalker ve iki tipteki marn ile çimento katkısı olarak kullanılan trası kendi ocaklarından tedarik etmektedir. Bunun dışında, yardımcı hammadde olarak kullanılan demir cevheri ve çimento üretiminde kullanılan alçı taşını satın almaktadır. Hammadde hazırlama bölümünde, bir adet 600 t/h çekiçli ve bir adet 300 t/h darbeli  kırıcı bulunmaktadır. Kırılan malzemeleri iki adet 25.000 tonluk ön homojenizasyon ünitesinde stoklayıp homojenize ederek, Farin öğütmede kullanılan Roller Pres ünitesine besleniyor. Çimento fabrikalarında alışılmış olanın aksine, farin öğütme işleminde bilyalı ya da dik değirmen kullanmak yerine, bir adet V-separatör ve bir adet dinamik separatör ile desteklenen çift valsli 250 t/h kapasiteli  bir roller pres kullanılmaktadır. Bu şekilde öğütme enerjisi Türkiye ortalamasının çok altına çekilmiş durumda. Döner Fırın ön kalsinatörlü 3500 t/h klinker kapasiteli, 62 metre uzunluğunda, 4,6 metre çapındadır. Plakalı çift tahrikli klinker soğutucuda soğutulan klinker, 50.000 ton kapasiteli kapalı siloda stoklanır. İki adet 100 t/h kapasiteli bilyalı değirmende üretilen çimento 5 adet siloda stoklanarak dökme ya da torbalı olarak piyasaya sürülür. Torbalı çimento, müşteri talebine göre 25 ya da 50 kg’lık torbalarda sevk edilebilmektedir.  

Yönetim sistemleri: SANÇİM Bilecik Çimento Fabrikası'nda; ISO 9001 Kalite, EN 50001 Enerji,  OHSAS 18001 İSG ve ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemleri bulunmaktadır